uvod galeria autor blog kniha navstev linky kontakt menu


Kam na výlety s detmi v okolí Bratislavy.

2014

Sme výletovo založená rodina a víkend doma je pre nás nuda, takže vymýšľame a hľadáme zaujímave miesta v okolí Bratislavy na príjemne strávený čas čo najviac v prírode.

Zochová chata-Harmónia

Krásna nenáročná trasa s minimálnym stúpaním cez les s množstvom mostíkov a krásnych pohľadov na zurčiaci vodu vo Vyštuckom potoku.

Dĺžka trasy asi 4,7 km, červená turistická značka začína pri parkovisku pri Zochovej chate a končí v Harmónií. My sme zvolili alternatívu zaparkovať auto v Harmónií a vyviesť sa autobusom na Zochovú chatu. Pri Zochovej chate je na lúke krásne drevené ihrisko (malé, veľké hojdačky, šmykľavky, preliezačka ...) takže výlet sa môže začať hraním v prírode. Väčšia čast trasy kopíruje potok s krásnymi scenériami na vodu a malé vodopády. Cestu sprevádzajú lesný drevený škriatkovia, pre naše dieťa to bolo milé spestrenie túry.

mapa


Krasňany, Pekná cesta

V Bratislave pribudla ďalšia zrekonštruovaná výletná lokalita Bratislavského lesoparku - voľnočasový areál Pod horárňou Krasňany na Peknej ceste. Prístup je možný autom s možnosťou parkovania v blízkosti areálu alebo peši od električiek smerom do Rače zástavka pekná cesta (modrá turistická značka).

V rámci rekonštrukcie boli vybudované dva prístrešky, exteriérový gril a ohnisko, skupinová hojdačka, výhľadové lavičky a suché toalety. Zároveň boli upravené aj povrchy chodníkov a vytvorená rekreačná hracia lúka s detským a multifunkčným športovým ihriskom. V okolí sa dá pekne poprechádzať, v nenáročnom teréne sa skrývajú aj neznačkovaná lesné cestičky. Pri horárni sa často pasú ovečky a deti sa na ne radi chodia pozerať. Je to teda ideálne miesto na pekný výlet hoc niekedy za pekného počasia býva areál trochu preplnený.


mapa

Mohyla generála M. Rastislava Štefánika

Je pamätné miesto kde tragicky zahynul M. R. Štefánik pri obci Ivanka pri Dunaji. Vedie k nemu asfaltová cesta z obce, auto je možné nechať na parkovisku pri mohyle. Vedie tam aj zelená turistická značka. Je to pekne miesto skôr na cyklo výlet, dá sa pokračovať po ceste až k leteckej dráhe a pozorovať lietadla na neďalekom letisku. V Ivánke pri Dunaji je pekný kaštieľ a kaplnka na spestrenie výletu a zážitkov.

mapa


Rusovce – park

Na okraji Bratislavy v Rusovciach je tiché a pokojne miesto - Rusoveský park. So svojimi príjemnými cestičkami a zákutiami očarí hádam každého. Areál parku je voľne prístupný, kaštieľ žiaľ nie a už dlhé roky leží ladom... Je to ideálne miesto na príjemnú prechádzku či posedenie, kde možno zabudnúť na ruch veľkomesta. V parku je nádherná zeleň, obrovské majestátne platany a krásne zákutia dunajských slepých ramien a močarín. Cez park vedie žltá turistická značka. V blízkosti za parkom je mala horáreň kde by deti zaujali zvieratká (kone, ovečky). Kto ma chuť a výdrž dá sa cestičkou cez les dostať až k Čunovským jazerám.


mapa

Ostrov Kopáč

Len neďaleko od rušnej Bratislavy sa nachádza očarujúce, tiché a pokojné miesto vhodné aj na celodenný výlet. Prírodná rezervácia Ostrov Kopáč bola založená bola v roku 1976 z dôvodu výnimočnej flóry stepného a lesostepného typu (suchomilného charakteru). Samozrejme pestrá je i fauna. V pokojnej lokalite je možné vzhliadnuť množstvo hmyzu (Modlivka hnedá, zelená, najrôznejšie vážky,motýle) samozrejme vtáctvo, ktoré má pokoj na hniezdenie aj v okolitých lužných lesoch.Rezerváciu odporúčam navštíviť v jesennom období, keď sa okolitá suchá vegetácia a rôzne druhy travín miesia s úžasne sfarbenými korunami stromov a krov. Miesto je pomerne ľahko dostupné pre peších turistov ako aj cyklistov(zo začiatku cesta vedie po betónovej ceste ktorá sa mení na štrkovú až prírodnú). Cez lokalitu vedie náučný chodník(modrá turistická značka). Autom sa k miestu dostaneme z Vlčieho hrdla tak, že za Slovnaftom odbočíme doľava ešte pred železničným priecestím.Auto možno ponechať na malom parkovisku pred rampou, lokalita nie je veľmi frekventovaná takže veľa aut tam neparkuje a dá sa tam v pohode zaparkovať (pre výlet s deťmi je to lepšia alternatíva lebo vám neprídu ani do polky túry).Čilistov - Šamorín

Keďže bolo pod mrakom a nepálilo horúce letné slniečko vybrali sme sa na výlet k Dunaju. Konkrétne do Čilistova pri Šamoríne. Auto sme nechali na parkovisku pri hotely Kormorán a hneď pri ňom nás už čakal pekný park a ružová záhrada. Cez mostík sme prešli na druhú stranu ramena a tu sme sa dosť dlho zastavili pri zvieratkách a v malej zoo Kormorán(holuby,zajace, kačka, hus, kozy,ovca, prasiatka). Zvieratka boli kľudné asi navyknuté na obdiv a ovečka sa nám dala aj pohladkať z čoho mala mala neskutočnú radosť. Potom sme už išli ku korytu rieky a tam sme už len odpočívali a pozerali na krásne výhľady na vodu. Malej stačilo sedieť na pláži a hádzať kamienky.Malé ihrisko pri hotelovej reštaurácií sme už ani nestíhali, taktiež park v Šamoríne. Ďalšia zastávka bola totiž na zmrzline u Jusufa :-).__________________________________________________
© na všetky uverejnené fotografie sa vzťahujú autorské práva