uvod galeria autor blog kniha navstev linky kontakt menu


Ostrov Kopáč

Len neďaleko od rušnej Bratislavy sa nachádza očarujúce, tiché a pokojné miesto vhodné aj na celodenný výlet.

Prírodná rezervácia Ostrov Kopáč bola založená bola v roku 1976 z dôvodu výnimočnej flóry stepného a lesostepného typu (suchomilného charakteru). Samozrejme pestrá je i fauna. V pokojnej lokalite je možné vzhliadnuť množstvo hmyzu (Modlivka hnedá, zelená, najrôznejšie vážky, motýle) samozrejme vtáctvo, ktoré má pokoj na hniezdenie aj v okolitých lužných lesoch.

Rezerváciu odporúčam navštíviť v jesennom období, keď sa okolitá suchá vegetácia a rôzne druhy travín miesia s úžasne sfarbenými korunami stromov a krov. Miesto je pomerne ľahko dostupné pre peších turistov ako aj cyklistov. Cez lokalitu vedie náučný chodník.

Skúsim Vám opísať trasu podľa mňa zrozumiteľnú. Prírodná rezervácia je neďaleko komplexu závodu Slovnaft (čo by asi málo kto povedal, nedajte sa ale odradiť, budete prekvapení). Pred Vlčím hrdlom (od Prístavného mostu) pri Malom Dunaji sa odbočí v pravo, od Podunajských Biskupíc v ľavo na križovatke k spaľovni. Prejde sa cez železničné priecestie (ak ste autom tak prvá možná odbočka z hlavnej do ľava a stále rovno popri ceste okolo Slovnaftu, za autobazárom odbočiť do prava) a ostrou zákrutou do ľava sa a pokračuje stále priamo až po rázcestie.

smer cesty

Cestou stáčajúcou sa do na pravú stranu sa dostaneme k Dunaju známou dunajskou cyklistickou magistrálou po spevnenej asfaltovej hrádzi. Náš cieľ je určite zaujímavejší a vedie k nemu ľavá cestička. Popri umelom kanáli po pravici stále rovno.

smer cesty

Odbočíme v pravo pri prvej možnej križovatke (ak ste ešte stále autom tu prosím niekde zaparkujte !!!). Cyklisti a peší pokračujú stále rovno po modrej značke. Trasa pokračuje asfaltkou cez hustejší lužný les. Netreba sa báť, prejazdná je celá, asi v polovici sa povrch mení na lesnú cestu, preto aj odporúčam na cestu trekový a horský bicykel aj povrch Kopáča je kamenistý- štrkový (nie príliš vhodný pre cestný bike).

smer cesty

Na konci lesnej cestičky Vás ale môže zaskočiť čierna skládka , ktorá sa opakovane vyskytuje a zakladá (aspoň viete, že idete správne).

smer cesty

Po ľavej strane je informačná tabuľa Vlčie Hrdlo (náš cieľ Biskupické rameno- modrá). Cestou pokračujeme v pravo v ostrej zákrute.

smer cesty

smer cesty

Ak sa niekto dá zlákať, pokračuje k Dunaju opäť ostrou zákrutou v pravo, my však odbočíme z cesty do ľava (vidíme rampu). Za ňu už prakticky stále priamo po modrej. Asi v polovici, na pravej strane sa odporúčam zastaviť pri slepom ramene s krásne čistou vodou a leknom, veľmi príjemné miesto na odpočinok. Cesta Vás navedie až ku Kopáču, kto má chuť vrelo odporúčam pokračovať až k Biskupickému ramenu.

Pár fotografii z Kopáča v galérii.

Pridám ešte pár užitočných odkazov.

Z histórie PR Ostrov Kopáč

Sprievodca náučným chodníkom Biskupické lužné lesy


__________________________________________________
© na všetky uverejnené fotografie sa vzťahujú autorské práva